Nuo šių metų rugsėjo vyksta iniciatyva „Skaityk ir dovanok“, kurioje savo skaitymo patirtimi su plačiąja visuomene dalinasi žymūs Lietuvos kultūros, verslo ir politikos pasaulio atstovai. Kiekvieną mėnesį apie skaitymo džiaugsmus su vienu iš projekto dalyvių kalbasi „Bernardinai.lt“ portalas: gruodžio mėnesio „Skaityk ir dovanok“ iniciatyvos svečias – Gabrielius Liaudanskas-Svaras, hiphopo grupės „G&G Sindikatas“ narys. Sutikęs dalyvauti projekte, jis tuo pačiu dovanoja portalo Sena.lt lankytojams knygą iš savo asmeninės bibliotekos – Paulo Coelho „Alchemiką“ (knygą portale galima laimėti konkurso būdu).

Kasdien bent kažkiek laiko knygos draugijoje praleidžiantis Svaras labiausiai mėgsta skaityti fantastinę literatūrą, nors pirmoji jo vaikystės kultinė knyga – Vytauto Misevičiaus „Danuko Dunduliuko nuotykiai“ – ne visai fantastinio žanro kūrinys. Tiesa, pirmiausiai jį su fantastine literatūra supažindino dėdė, kuris skaitydavo knygas apie kosmosą, keliones, šviesos ir tamsos kovas. Ir šiandien fantastinių serijų knygos Svarui yra didžiausias lobis, nors skaito jis ir romanus, ir knygas, skirtas pažvelgti į savo vidų. Kaip sako pats, šiuo metu turi knygą, kurią skaito prieš miegą, ir dvi knygas, kurias skaito valgydamas. Ir dar priduria, jog knygas mėgsta skaityti ne vieną, o daug kartų. Tarkime knygą „Keturi tankistai ir šuo“ jis skaitė net kokį 10 kartų.

Žvelgdamas į knygų skaitymą kaip į ritualą, kuriame svarbu ne tik gaunama informacija, bet ir fizinis sąlytis su knyga – ją liesti, sklaidyti, jausti,– Svaras teigia, kad niekada nesirinktų kompiuterinės knygos. Jo manymu, jaunas žmogus turi pats išbandyti skaitymo malonumą – savo noru, nes jaunų žmonių negali versti skaityti. Pasak Svaro, „žmogumi, kuris pabando skaityti, ir jam tai patinka, galima pernelyg nesirūpinti. Jis pats toliau viską darys“.

Paklaustas, kas gali paskatinti jaunus žmones skaityti, Gabrielius atsako, kad didelė dalis jaunų žmonių neskaito, tačiau jie to net nepamėgino. Savo dvasiniu pasauliu gali rūpintis tik pats žmogus. O pasak jo, dvasios poreikiai turėtų būti didesni, nei kūno poreikiai. Menas ir skirtas maitinti, ugdyti, puoselėti žmogaus dvasią. Jei to nebeliks, mes po truputėlį žvėrėsime.

Skaitymo skatinimo projekto „Skaityk ir dovanok“ tikslas – paskatinti visuomenės domėjimąsi knygomis, skaitymu, dalytis perskaitytomis knygomis. Rugsėjo mėnesį projekte dalyvavo ekonomistas Gitanas Nausėda, kuris „Sena.lt“ lankytojams padovanojo knygą iš savo asmeninės bibliotekos: Vandos Zaborskaitės publicistikos ir atsiminimų tomą „Tarp istorijos ir dabarties“. Spalį skaitytojams atiteko Vytauto V. Landsbergio „Arklio Dominyko kelionė į žvaigždes“, lapkritį – Algimanto Čekuolio „Vyriški žaidimai“. Projekte dar dalyvaus Arūnas Peškaitis, Eglė Špokaitė, Vygaudas Ušackas bei Leonidas Donskis.

Projektas vyks 2009 metų rudenį – 2010 metų pavasarį. Jį inicijavo perskaitytų knygų knygynas internete „Sena.lt“, skaitymo poreikį skatinantis portalas „Knyguklubas.lt“, ypatingą dėmesį kultūrai skiriantis interneto dienraštis „Bernardinai.lt“, bei šiemet duris atvėrusi Menų spaustuvės „Infoteka“, kurioje galima nemokamai skaityti knygas bei periodiką.

svaras_foto