ietm-logo-001Spalio 8-11 dienomis į Vilniaus Menų spaustuvę suvažiuos apie 400 scenos menų profesionalų iš viso pasaulio – jie dalinsis informacija, kurs tarptautinio bendradarbiavimo projektus ir susipažins su Lietuvos teatro ir šokio panorama. Tai vieno didžiausių ir seniausių Europoje scenos menų tinklo IETM (Informal European Theatre Meeting, www.ietm.org) susitikimas Vilniuje – programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ projektas, kurį rengia viešoji įstaiga „Menų spaustuvė“ ir tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“.

Šiuolaikinių scenos menų organizacijas vienijantis tinklas IETM gyvuoja jau 27 metus ir jungia 450 narių – teatro ir šokio srityje dirbančių organizacijų 49 pasaulio šalyse; jis prasidėjo nuo nedidelės grupės europiečių prodiuserių poreikio periodiškai matytis, dabar jo veikloje dalyvauja įtakingiausi šios sferos veikėjai iš visų žemynų. IETM yra narių išlaikoma organizacija, kurios tikslas – skatinti šiuolaikinių scenos menų kokybę ir plėtrą. IETM aktyviai dalyvauja formuojant kultūros politiką Senajame ir kituose žemynuose, tinklas siekia menų, kultūros darbuotojų, idėjų ir fondų mobilumo Europos Sąjungoje ir už jos ribų. Laikydama tinklą vienu svarbiausių europinės kultūros politikos formuotojų ir pripažindama jo indėlį į Europos kultūrą, jam tiesioginį struktūrinį finansavimą skiria Europos Komisija.

IETM tinklo būstinė įsikūrusi Briuselyje, iš ten ir koordinuojami narių susitikimai, kurių per metus vyksta du plenariniai ES šalyse ir keletas palydovinių visame pasaulyje. Teisė rengti susitikimus teikiama iš anksto – dar 2007 m. po keleto metų derybų su tinklo vadovybe buvo nuspręsta pirmąjį IETM susitikimą Baltijos šalyse surengti Vilniuje. Tai ne tik garbė, bet ir galimybė pristatyti pasaulio teatro bendruomenei geriausius lietuviško teatro ir šokio pastatymus, kuriuos, beje, galimybę pamatyti turės ir Lietuvos žiūrovai.

Pasak teatro kritiko ir Menų spaustuvės programų koordinatoriaus Vaido Jauniškio, kuris dalyvavo ne viename IETM susitikime Europoje, „IETM susitikimai, ko gero, naudingiausi yra tos šalies, kurioje jie vyksta, menininkams, nes čia dalyvauja scenos menų festivalių programų sudarytojai, režisieriai, teatro, kultūros ar meno centrų vadybininkai, nepriklausomi prodiuseriai ir renginių vadybininkai iš viso pasaulio“. Lietuvos teatro ir šokio kūrėjai galimybės prisistatyti tokiai gausiai ir įtakingai publikai šalies scenose dar nėra turėję. Todėl spalio 8-11 dienomis įvairiose Vilniaus scenose („Meno forte“, Menų spaustuvėje, Nacionaliniame dramos teatre, Rusų dramos teatre, Vilniaus Mažajame teatre, Jaunimo teatre ir „Ūkio banko teatro arenoje“) festivalio „Sirenos“ ir Lietuvos šokio informacijos centro parengtoje programoje bus pristatyti net 24 lietuviški spektakliai. Tai, tikimasi, bus efektyvus postūmis lietuvių menininkams daugiau bendradarbiauti tarptautiniu mastu.

Menų spaustuvė rengia konferencinę susitikimo dalį – dalykinius susitikimus, dirbtuves, seminarus, paskaitas, kuriose bus kalbama apie Europos teatrų situaciją praėjus 20-čiai metų po Berlyno sienos griūties, bus aptariama įvairių šalių (pirmiausia Lietuvos) kultūros politika ir galimybės ją veikti ES lygiu. Sesijos bus prieinamos ne tik IETM nariams, bet ir Lietuvos scenos menų profesionalams. Jose dalyvauja tokios kultūros pasaulio įžymybės kaip vienas garsiausių buvusios Jugoslavijos dramaturgų makedonietis Goranas Stefanovskis, buvusi Londono festivalio LIFT vadovė, dabartinė kultūros strategė Rose Fenton, buvęs ilgametis Avinjono festivalio direktorius Bernard‘as Faivre d‘Arcier, „Tanec Praha“ festivalio vadovė, buvusi Čekijos kultūros ministro patarėja Yvona Kreuzmannova ir daugelis kitų.

Į susitikimą šiuo metu yra užsiregistravę 330 žmonių iš viso pasaulio – ne tik iš Europos šalių, bet ir iš Kanados, Singapūro, Japonijos, Australijos, Kongo, Islandijos ir kitų valstybių.

Susitikimą globoja Kultūros ir Užsienio reikalų ministerijos. Menų spaustuvės globėja – Vilniaus miesto savivaldybė, rėmėja – „Vilniaus energija“, partneriai – Lenkų institutas Vilniuje, advokatų kontora „SMA“, Vilniaus turizmo informacijos centras, „Clear Channel Lithuania“.

IETM tinklo plenarinis susitikimas Vilniuje – programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ projektas. Europos kultūros sostinės yra sėkmingiausias Europos Komisijos kultūros projektas, jame jau dalyvavo daugiau nei trys dešimtys Europos miestų. Numatoma, kad Nacionalinė programa „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ apims daugiau kaip 300 kultūros, meno ir visuomeninių bei rinkodaros ir komunikacijos projektų, renginiuose apsilankys daugiau kaip 3 mln. Žmonių.