Metų pradžioje Menų spaustuvė jauniesiems menininkams jau šeštą kartą pasiūlė „pasimatuoti“ savo sceną: sugalvoti idėją, teikti paraišką ir „Atviros erdvės“ programoje išbandyti savo jėgas profesionalioje scenoje. Iš 40 paraiškų buvo atrinktos 4: šokėjo Tautvilo Gurevičiaus, aktoriaus Vido Bareikio, dramaturgo Mindaugo Valiuko ir režisierės Rugilės Barzdžiukaitės. Tautvilo Gurevičiaus spektaklis „4 su puse vizijos. Supratimai“ publikai buvo pristatytas pavasarį, o rudens sezoną Menų spaustuvės žiūrovų laukia dar trys nauji pastatymai.

Režisieriaus Gintaro Varno studentas ir „Utopia“ teatro aktorius bei vienas grupės „Suicide DJs“ narių Vidas Bareikis scenoje tikrai ne naujokas – jam pažįstama ne tik pati scena, bet ir teatro bei šou pasaulio užkulisiai. Tačiau šį rudenį Vidas debiutuoja kaip režisierius – pasirinkęs garsųjį Michailo Bulgakovo romaną „Meistras ir Margarita“, jis sukūrė spektaklį, kuriame į romano įvykius žvelgiama paslaptingo personažo – Volando akimis. Pasak spektaklio kūrėjų, chrestomatinė Bulgakovo frazė „Plyta šiaip sau niekada ir niekam ant galvos nenukrenta“, tampa šio spektaklio klausimu ir nuosprendžiu. Visus Bulgakovo personažus žaibiškais virsmais įkūnija 2 aktoriai – Vidas Bareikis ir Indrė Lencevičiūtė, scenografiją kūrė Marta Vosyliūtė, garsų klausimais talkininkavo Vainius Sodeika, o režisūriniais – Gintaras Varnas ir Ainis Storpirštis.

Nors spektaklio autoriai tvirtina nesą prietaringi, jie nelieka abejingi faktui, jog Bulgakovo romanas dėl savo šėtoniškos prigimties pasaulio scenose užsitarnavo „piktosios dvasios“ prižiūrimo kūrinio etiketę. Pristatinėdamas spektaklio eskizą festivalių scenose Lietuvoje, Vidas tvirtina, kad keistenybių netrūko: štai festivalyje „Pasaka iš rūsio“, kuris vyko Raudondvario dvare, vidury spektaklio į sceną įsiveržė pulkas šikšnosparnių ir dingo elektra. Ramios, techninių nesklandumų ir šikšnosparnių nedrumsčiamos spektaklio „Vakaras su knyga“ premjeros tikimasi spalio 17, 18 dienomis Menų spaustuvės Kišeninėje salėje.

Kitas „Atviros erdvės“ programos dalyvis – Mindaugas Valiukas – Lietuvoje žinomas kaip dramaturgas, poetas, scenaristas ir bardas, nors išsilavinimu yra diplomuotas režisierius. Uostamiestyje gyvenantis ir kuriantis menininkas parašė pjesę „Trintukas“, kurią pats ėmėsi režisuoti. Likdamas ištikimas „netikrumo idėjai“, persmelkusiai jo knygos „Kreatyvo mirtis“ pjeses, Mindaugas pasuka kinematografiško, „veiksmo“ teatro link, priskirdamas spektaklį „tragikomikso“ žanrui. Tokiai stilistikai labai palanki pati pjesė – groteskiškas veiksmas su detektyviniais elementais, kuriame analizuojama savižudybės tema ir dvasinis nuosmukis.

Surinkęs 8 jaunų aktorių komandą (Rasa Kulytė, Aušra Štukytė, Mantas Stonkus, Tuomas Tulikorpi, Jovita Balčiūnaitė, Aistė Lasytė, Šarūnas Banevičius, Vaidas Kublinskas), Mindaugas į pagalbą pasitelkė patyrusį scenografą Artūrą Šimonį bei talentingą muzikos kūrėją Tomą Stirną. Pasak spektaklio autoriaus, „Trintukas“ – tai „kalbėjimas klaustukais, kuriame lieka neišbaigtumo, leidžiančio kiekvieną kartą tikslinti užduotus klausimus, gilinti atsakymus į juos“. „Trintuko“ premjera vyks lapkričio 17-18 dienomis.

Režisieriaus Rimo Tumino studentė, neseniai baigusi Lietuvos muzikos ir teatro akademijos režisūros studijas, Rugilė Barzdžiukaitė „Atviroje erdvėje“ debiutuoja spektakliu „Hipokampas“, kurį kūrė kaip savo diplominį darbą. Kas yra „hipokampas“? Pasak psichologų, „Hipokampas – tai jūrų arkliuko dydžio liauka, esanti žmogaus smegenyse. Ji susieja dabarties pojūčius su praeities patirtimi ir tarpininkauja formuojant sąmoningą atmintį“. Rugilės Barzdžiukaitės „Hipokampas“ – spektaklis-trilogija, kuriame naujai atgyja vienos Shakespeare‘o tragedijos archetipiniai personažai (kurios – spektaklio autoriai neatskleidžia ir palieka tai žiūrovų atpažinimo džiaugsmui). Personažai veikia naujose aplinkybėse, o siužetas išardytas į atskiras dalis, kurios pateikiamos žiūrovams kaip trys mikro-spektakliai. „Hipokampas“ užbaigs šių metų „Atviros erdvės“ premjeras – spektaklis bus rodomas lapkričio 26 d.